Esc Hukuk

Pozitif bir geleceğe doğru ilk adım

ESC Hukuk Hakkında


23/01/2022

Türkiye Futbol Federasyonu'na Erişim Engelleme Yetkisi Verildi


Kategori: General
Gönderen: admin

25 Aralık 2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 7346 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanuna yeni ek madde eklendi. Bu madde ile, Türkiye Futbol Federasyonu ("TFF") Yönetim Kurulu’na,futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıldığının tespit edilmesi durumunda erişimi engelleme yetkisi tanındı.

Yayımlanan düzenleme ile, Türkiye sınırları içerisindeki futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi halinde, ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım ve bölüm ile ilgili olarak (URL vb. şeklinde) erişimin engellenmesine TFF Yönetim Kurulu tarafından karar verilebilecektir. Ayrıca, teknik olarak ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenemediği veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda, TFF Yönetim Kurulu’na internet sitesinin tümüne yönelik olarak erişim engeli getirme yetkisi tanınmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki futbol müsabakalarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi halinde ise, yayın hakkına ilişkin sözleşmenin TFF’ye bildirilmesi ve hak sahipliğinin ispat edilmesi şartı ve yayın hakkı sahibinin talebi ile TFF Yönetim Kurulu tarafından erişim engeli kararı verilebilecektir.

TFF Yönetim Kurulu’nun aldığı erişim engeli kararı öncelikle Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilecek. Alınan karara karşı itiraz yolu açık olup bir hafta içinde sulh ceza hâkimliğine itiraz edilebilecektir.

TFF Yönetim Kurulu isterse bu yetkisini erişim engeli kararını uygulamak üzere TFF bünyesinde kurulan idari birimdeki kişilere de devredebilecektir. Kanunda yetkinin idari birime devrine cevaz verilmesinden anlaşıldığı üzere, ilerde TFF Yönetim Kurulu’nun idari birim kurmak suretiyle işbu yetkiyi idari birim eliyle kullanacağı anlaşılmaktadır.

Türkiye Futbol Federasyonu Kurulu’na verilmiş olan bu yetki ile, yayın haklarının korunmasına dayanarak mahkeme kararı olmaksızın internet sitesinin içeriğine veya sitenin tümüne erişimi engelleyebileceği yönündeki yetki verilmiştir. Yeni düzenleme ile, TFF’nin hem sınırsız bir erişim engeli yetkisine hem de bu yetkisinin devredebilmesine olanak sağlanmıştır. Bu durumda idari birimde görev alacak kişilerin alanında uzman, tecrübeli, TFF kararlarına, yargı kararlarına ve mevzuata hâkim kimselerden seçilmesi gereği büyük önem taşımaktadır. Aksi durumda uygulamada çelişkili kararlar ortaya çıkabilir. TFF veya idari birim tarafından karar verilmeden önce Anayasa Mahkemesinin içtihatlarına incelenmesi ve bu suretle yeterli hukuki güvencenin sağlanması gerekmektedir.

Yetkinin kullanımında oldukça dikkatli ve titiz olunması gerektiği muhakkaktır. Aksi durumda tartışmaya sebebiyet verecek kararlar ortaya çıkabilir.

tff-yasak-yetkisi.jpg

Hukukun Her Alanında Hizmet

Türkiye’nin gelişen ve dünyaya entegre olan ekonomisi ve bu kapsamda çeşitlenen hizmet taleplerine cevap verebilmek amacı ile ESC Hukuk bünyesinde, konusunda uzman avukatlardan oluşan departmanlar bulunmaktadır.

Tüm Hizmetlerimiz

SON BLOG YAZILARI

--

Türkiye Futbol Federasyonu'na Erişim Engelleme Yetkisi Verildi

25 Aralık 2021 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 7346 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanuna yeni ek madde eklendi. Bu...

Devamı

İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Çıktı

5. Yargı Paketi'ni içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, 30.11.2021 tarihinde 7343 sayılı kanunla TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. “İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda D...

Devamı

Türk Vatandaşlığına Kabul Şartlarında Yapılan Değişiklik

Resmî Gazete ‘de 6 Ocak 2022 tarihinde yayımlanan yeni karara göre; Türk vatandaşlığı kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikle, Türk vatandaşlığının istisnai kazanımı...

Devamı

Bizimle İletişime Geçin

Cumhuriyet Mah. Şair Mehmet Akif Ersoy Sok. No: 36 Yeşil Usta İş Merkezi Kat:4 Üsküdar / İSTANBUL

Telefon: +90 216 505 44 44
Email: info@eschukuk.com
Mobil: +90 546 626 71 02
Mobil: +90 542 353 42 66

Sosyal Medya

İRTİBAT HALİNDE KALIN

Yeniliklerden ilk siz haberdar olun